GEMLİK BELEDİYESİ | HAKKIMIZDA | HABERLERKISSA SANATI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ Paylaş :

Gemlik Belediyesi'nin 2017 yılı kültürel etkinlikleri hız kesmiyor. Kıssa sanatının son temsilcisi, Kıssahan ve Neyzen Muharrem Dere, Gemlik İnegöllüler Derneği ve Gemlik Belediyesi'nin işbirliği ile ilçeye geldi. Kıssa Sanatı ve Ney gösterimi, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde tasavvuf ve musiki severler ile buluştu.
  
   Programa Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Zafer Işık, İlçe Yönetimi, Gemlik İnegöllüler Dernek Başkanı Erkan Şen, Kent Konseyi Temsilcileri, STK ve dernek temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
  
   Programda ilk sözü alan Dernek Başkanı Erken Şen; ‘'Muharrem Dede'nin sohbetine İnegöl'de rastladık. Kendisine Gemlik'te de Kıssalarını paylaşması için ricada bulunduk. Gemlik Belediyesi'yle ortak etkinliğimizde, kendisini misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz'' dedi.
  
  Şahin; "Aşkların en güzeli Allah aşkıdır"
  
   Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise; ‘'Aşkların en güzeli Allah aşkıdır. Bizim içimizde bir de memleket aşkı var. Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı misali. Zorluklar çekerek, cefasına katlanarak, bu devleti, bu milleti aynen böyle seviyoruz.
  
   Bizim de kendimize göre sorumluluklarımız var. Ülkemizi sözü geçen ülkeler arasına sokmak için çalışıyoruz. Ülkemizin önünde bulunan engelleri kaldıracak, vesayete son vereceğiz. Referandum ile ayağımızdaki prangalardan kurtulmak istiyoruz'' dedi.
  
  Dere; "Dünyanın en eski sanatıdır"
  
   Neyzen Muharrem Dere'nin kıssası ilgiyle dinlendi. 1890'larda son Kıssahan Emin Efendi ile unutulan sanatı tekrar hayata geçirdiğini ifade eden Dede, ‘'dünyanın bilinen ilk sanatı anlatmaktır. En güzel kıssalar da, kutsal kitaplarda geçer.
  
   Tiyatrocu olarak başladık. Bizlerin beş tiyatro topluluğu vardı. Sol ağırlıklı düşüncelerden birinin yetmiş'in üzerinde. Bir gün Kıssahan olmak istediğimi rahmetli Cem Karaca'ya söyledim. Ne olduğunu bilmez sanıyordum, ‘Şeyh Küşteri yoldaşın olsun' dedi. Küşteri; Hacivat ve Karagöz'ü hayal perdesine taşıyan kişidir'' dedi.
  
   Sohbetinin devamında Türküleri hikâyeleri ile anlatan Neyzen Muharrem Dede, bir yandan da türküleri söyleyerek sazlarla eşlik etti. Sohbetin son bölümünde ise İnsandan Hz. İnsana geçişte gerekenleri sıralayarak ney üfledi.
  Haber Tarihi : 14 Mart 2017 Salı


            
Gemlik Belediyesi Telefon : 0 224 5134521-22-23-24 Fax : 0 224 5121780 Hamidiye Mah. Irmak Sokak Sosyal Yaşam Merkezi Binası No:138 GEMLİK BURSA