GEMLİK BELEDİYESİ | HAKKIMIZDA | HABERLERGENÇLİĞİN BULUŞMA NOKTASI; YALI KONAK Paylaş :

GEMLİK SAHİLİNDE HARABE GÖRÜNTÜSÜYLE HER AN ÇÖKME TEHLİKESİ BULUNAN SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ YALI KONAK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN RESTORASYONUN ARDINDAN GEMLİK GENÇLİK MERKEZİ OLARAK KISA SÜREDE İLÇEDE GENÇLERİN EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ.
  
  KISA SÜREDE GENÇLERİN ÖNEMLİ UĞRAK YERİ HALİNE GELEN GEMLİK GENÇLİK MERKEZİ’Nİ ZİYARET EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YAKLAŞIK 2 MİLYON TL’YE MAL OLAN ÇALIŞMALARLA YALI KONAK’IN GEMLİK SAHİLİNE BÜYÜK BİR DEĞER KATTIĞINI SÖYLEDİ.
  
  GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI REFİK YILMAZ DA İLÇEDE GENÇLERİN BİR ARAYA GELECEĞİ VE KÜLTÜREL AMAÇLI HİZMET VERECEK MEKAN SIKINTISI YAŞANDIĞINI HATIRLATARAK, BU EKSİKLİĞİN YALI KONAK İLE GİDERİLDİĞİNİ VURGULADI.
  
  Gemlik sahilinde harabe görüntüsüyle her an çökme tehlikesi bulunan sivil mimarlık örneği Yalı Konak, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyonun ardından Gemlik Gençlik Merkezi olarak kısa sürede ilçede gençlerin en önemli buluşma noktası haline geldi. Kısa sürede gençlerin önemli uğrak yeri haline gelen Gemlik Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan çalışmalarla Yalı Konak’ın Gemlik sahiline büyük bir değer kattığını söyledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da ilçede gençlerin bir araya geleceği ve kültürel amaçlı hizmet verecek mekan sıkıntısı yaşandığını hatırlatarak, bu eksikliğin Yalı Konak ile giderildiğini vurguladı.
  
  Tarihi ve kültürel miras çalışmalarını merkezin yanı sıra tüm ilçelerde hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ilçesinde harabe halindeki bir eseri daha ayağa kaldırarak kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak bir merkeze dönüştürdü. Daha önce Paşa Konağı’nı restore ederek ayağa kaldıran, Balık Pazarı’nı modern bir buluşma noktası haline getiren ve Balık Pazarı Hamamı’ndaki restorasyon çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sahildeki Yalı Konak’ta da restorasyonu tamamlandı. Kamulaştırma ve restorasyonla birlikte yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırımla Gemlik Gençlik Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan tarihi konak, başta üniversiteliler olmak üzere kısa sürede ilçe gençliğinin önemli buluşma merkezi haline geldi.
  
  Gemlik’e değer kattı
  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile birlikte, ilçe gençlerinin en önemli buluşma mekanı olan tarihi konağı ziyaret etti. Tarihi konak içinde oluşturan kütüphaneyi gezen Başkan Altepe, gençlerle sohbet edip, onların sorunlarını dinledi. Gemlik sahilindeki önemli sivil mimarlık örneği Yalı Konak’ın harabe halde ve yıkılmak üzere olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Öncelikle 4 katkı bu özellikli binayı kamulaştırıp, satın aldık. Daha sonra yaptığımız restorasyonla tarihi konak aslına uygun olarak restore edildi. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan çalışmalarla tarihi konak şimdiden ilçede sosyal ve kültürel hayata renk kattı. Ayrıca Gemlik sahili de önemli bir değere kavuşmuş oldu.
  
  Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da özellikle üniversite gençlerinin buluşabileceği bir mekan eksikliği yaşandığını ve Yalı Konak ile bu sorunun ortadan kaldığını belirterek katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
  Haber Tarihi : 12 Nisan 2017 Çarşamba


                    
Gemlik Belediyesi Telefon : 0 224 5134521-22-23-24 Fax : 0 224 5121780 Hamidiye Mah. Irmak Sokak Sosyal Yaşam Merkezi Binası No:138 GEMLİK BURSA