GEMLİK BELEDİYESİ | HAKKIMIZDA | HABERLER3.ULUSLARARASI GEMLİK ZEYTİNİ FESTİVALİ START VERDİ Paylaş :

Gemlik Zeytini Festivali, Uludağ Üniversitesi Asım Kocabıyık Yerleşkesi önünden Gemlik Demokrasi Meydanı'na yapılan yürüyüş ile başladı.
  Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyinin düzenlediği 3. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali, Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesinden yapılan yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdulkadir Karlık, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Temizaltın, kurum, dernek ve STK temsilcilerinin yanı sıra muhtarlar ve yöredeki zeytin üreticileri katıldı.
  Programda, Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Işık, CHP İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, yönetimleri ve meclis üyeleri birlikte yürüdü. Yürüyüşte Yunanistan, Romanya, Bosna Hersek ve Ahızka ekipleri de yer aldı. Mehter takımı eşliğinde yapılan yürüyüş Gemlik Atatürk anıtı önünde son buldu. Burada, ’Gemlik Zeytini Festivali çelengi, Atatürk anıtı önünü konuldu.
  Kalabalık daha sonra, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na geldi. Festivalin açılış kurdelesi, meydanda kurulan sahnede kesildi. Sahnenin zeytin dalları ve geçmiş yıllarda zeytin toplamakta kullanan zeytin küfeleriyle donatılması dikkat çekti.
  Merkezde bulunan stantlarda, köylüler ve kooperatifler ürünler sergiledi. Sahilin devamında yer alan stantlarda ise bazı yöresel dernekler, yardımlaşma dernekleri ve el ürünleri stantları yer aldı.
  15 Temmuz Demokrasi Meydanında devam eden Festival, halk oyunları ve Gemlikli sanatçıların konserlerinin yanı sıra beş farklı ülkenin ve ilçe okullarının sahne gösterileri ile devam etti.
  Festivalin ilk gününün sonunda açıklamalarda bulunan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz: '' Festivalimize altı ayrı Ülkeden Uluslararası misafirlerimiz katıldılar. Özellikle zeytin sektöründe Türkiye ile yarışan belki Dünyada lider olan İspanyadan da misafirlerimiz vardı yine Yunanistandan misafirlerimiz var onlarda zeytinde önde gelen Ülkeler arasında geliyorlar. Tabi ki bizim zeytinimiz Dünya çapında ün kazanmış sofralık zeytin, Lezzet anlamında eşi benzeri yok ancak yeteri kadar tanıtımı gerçekleştirilememiş.Bütün çabamız Gemlik Zeytinini yalnız Ülke içinde değil bütün Dünya genelinde yankılandırmak ün kazandırmak. Bu şekilde Festivaller yaparak gençlere de eğlenme stres atma fırsatı sunuyoruz. Şehrimize dış devletlerden misafirler getirerek bilgi alışverişlerinde bulunuyor ilçemizin,yaşadağımız kentin güzelliklerini bütün Dünyaya tanıtmayı ve hissettirmeyi amaçlıyoruz. Festivalimiz yarın da hız kesmeden devam ediyor dolu dolu etkinlikler organize ettik ben bütün misafirlerimize festivalin tadını çıkarmalarını diliyorum. İnşaallah daha nice festivallerde böyle birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bir bütün oluruz '' dedi.
  Haber Tarihi : 23 Eylül 2017 Cumartesi


                    

                
Gemlik Belediyesi Telefon : 0 224 5134521-22-23-24 Fax : 0 224 5121780 Hamidiye Mah. Irmak Sokak Sosyal Yaşam Merkezi Binası No:138 GEMLİK BURSA