GEMLİK BELEDİYESİ | HAKKIMIZDA | HABERLERGEMLİK’TE KUDÜS PANELİ Paylaş :

Gemlik Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “Ümmetin Kırmızı Çizgisi Kudüs Panelinde Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararın Türkiye’nin haklılığını bir kez daha gösterdiğine işaret edildi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin katılımi ile gerçekleşen panele Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Reşat Şavlı, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
  Paneli yöneten Yrd. Doç. Dr. Süleyman Sayar, günümüz küresel gücü temsil eden Batı’nın ve daha özelde ABD’nin yeryüzünde adaletsizliği ve zulmü yaygınlaştırdığını, bilhassa İslam dünyasını kaosa sürüklediğini vurgulayarak, “Müslümanlar, adaletsiz yeni dünya düzeninin mağdurları durumundadır. Kudüs’le ilgili ABD’nin aldığı karar İsrail’i koruma ve Müslümanları ise infiale sevk etme maksadını taşımaktadır. Şayet Müslümanlar kenetlenirse bütün şer tuzakları bozabilirler. Bu yüzden Kudüs davasına sahip çıkmalı, Kudüs’ü konuşmalı, Kudüs’e seyahat etmeli, Kudüs için faaliyette bulunmalı ve asla umutsuz olmamalıyız” dedi.
  Prof. Dr. Ahmet Güç de, “Kudüs ümmetin imtihanıdır ve bir namus meselesidir. Mesih beklentisi hem Hıristiyanlar hem de Yahudiler için söz konusudur” diye konuştu.
  Panelin son konuşmacısı Prof. Dr. Mefail Hızlı ise, kutsal bir emanet olan Kudüs ve Mescid-i Aksâ’nın Hazreti Ömer tarafından fethedilmesiyle huzur ve barışın şehri haline geldiğini, ancak bu ortamın 1099’da Haçlı ordularınca çok büyük katliamlarla yok edildiğini, onların bu zulümlerine Salahaddin-i Eyyubî’nin son verdiğini anlattı. Hızlı, 1516’da Osmanlılara geçen bu topraklarda dört asır boyunca çok ciddi imar faaliyetlerinde bulunulduğunu ve nihayet 1. Cihan Savaşı sonrasında bir yıkıma sahne olmaması için 1917’de Kudüs’ün İngilizlere bırakılmak zorunda kalındığını anlattı.
  Haber Tarihi : 2 Ocak 2018 Salı


            
Gemlik Belediyesi Telefon : 0 224 5134521-22-23-24 Fax : 0 224 5121780 Hamidiye Mah. Irmak Sokak Sosyal Yaşam Merkezi Binası No:138 GEMLİK BURSA