GEMLİK BELEDİYESİ GEÇMİŞİ BUGÜNE TAŞIDI

GEMLİK BELEDİYESİ GEÇMİŞİ BUGÜNE TAŞIDI

Gemlik Belediyesi Halkla İlişkileri Müdürlüğü, Gemlik’te 1974 yılından bu zamana kadar  basın yayın hayatını sürdüren Gemlik Körfez gazetesinin arşivini dijitale aktararak tarihin tozlu raflarında kalmış bilgileri tekrar gün ışığına çıkarttı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Bursa’da ilk kez böyle bir çalışma yapmanın gururunu yaşıyoruz. Körfez Gazetesi ile başladığımız arşiv çalışması, Gemlik ve Çağrı gazeteleri ile devam edecek” dedi.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan arşiv için on binlerce sayfa tarama yapılarak Gemlik Belediyesi’nin web sitesine vatandaşların kullanımına açıldı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik hem antik çağlarda hem de yakın geçmişimizde önemli gelişmelere ev sahipliği yapmıştır. Biz Gemlik Belediyesi olarak çıkarttığımız tarih dergisinde bu zamana kadar bilinmeyen tarihsel gelişmeleri sizlere aktarıyoruz. İlçemiz yarım asırlık bir yerel basın hafızasına sahip, biz bu hafızayı tarihin tozlu raflarından çıkartarak yaklaşık bir yıl süren dijital ortama aktardık. Bursa’da ilk olan böyle bir çalışmayı yapmanın gururunu yaşıyoruz. Gemlik Körfez Gazetesi ile başladığımız arşiv çalışması, Gemlik ve Çağrı gazetesi ile devam edecek” dedi.

Gemlik Körfez Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Güler ise, Gemlik Körfez Gazetemizin 45 yıllık arşivini Belediye Başkanımız Sevgili Mehmet Uğur Sertaslan'ın katkılarıyla dijital ortama taşıdık. Yaklaşık yarım yüzyıllık emeklerimizi ve arşivini sizlerle buluşturduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”ifadelerini kullandı.

1973 yılından başlayan ve 2018 yılına kadar devam eden arşive, arsiv.gemlik.bel.tr linkinden ulaşılabilir.

 

Gemlik Belediyesi © 2018 Tüm hakları saklıdır.