Gemlik'ten Navodari'ye kardeşlik rüzgarı

Gemlik

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve beraberindeki heyet, Navodari programı kapsamında kentin Belediye Başkanı Florin Chelaru'yu makamında ziyaret etti. Navoradi Belediyesi'nde gerçekleşen ziyarete Sertaslan ve Chelaru'nun yanı sıra meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş insanları katıldı.

"Aldığınız sonuçlar bizleri mutlu etti"

Gemlik heyetini sevinçle karşılayan Romanya'nın sosyal demokrat başkanı Chelaru, Türkiye'deki seçimleri heyecanla izlediklerini ve sonuçlardan memnuniyet duyduklarını söyledi. Gemlik'in yeni yönetimi ile iki kardeş şehir arasındaki bağların yeniden güçleneceğini dile getiren Chelaru, "Önceki başkan bizi hiç ziyaret etmedi. Sizlerin davetimizi kabul etmenizden mutluluk duyuyoruz. Ben ve ekibim adına kardeşliğimizi önemsediğimizi söylemek istiyorum. Bizler de Gemlik'e gelerek sizlerin çalışmalarını ve kentinizi incelemek istiyoruz. Aramızdaki kültürel ve ticari bağların güçlenerek devam etmesini dilerim" dedi.

"Kültürel ve ticari ilişkiler için ziyaretler sürecek"

Daha sonra söz alan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise bu yıl gerçekleşen ziyaretin 19. kez tekrarlandığını hatırlatarak eski başkanlardan Mehmet Turgut döneminde başlayan ilişkilerin iki kent arasında kardeşlik bağları kurduğunu dile getirdi. Başkan Sertaslan sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu ziyaret ve etkinlikler ile sizler kardeşlerimiz oldunuz. Buraya yakınlarımın evine gelir gibi geliyorum. Gerçekleşen ziyaretler turistik ve kültürel amaçlı gibi görülebilir fakat işin ekonomik yönü de var. Bu nedenle ziyaretlerimizde iş insanlarımızı da beraberimizde getirdik."

Başkan Sertaslan Navodari'ye en son sekiz yıl önce geldiğini, bu süreçte kentte büyük değişiklikler gördüğünü ve bu çalışmaların Navodari'ye yakıştığını dile getirdi. İki kentin sahip olduğu farklı kültürlere değinen Sertaslan konuşmasını şöyle sürdürdü, "Bu programlar ile görüyoruz ki iletişim kurabilmek, kardeş olmak için farklı dil, din ya da ırklardan olmanın bir önemi yok. Kentlerimizin gelişip büyümesi, kültürler arası etkileşim ile insanlarımıza faydalı çalışmalar yapmamız için bu programların sürmesini arzu ediyoruz. Gemlik zeytini ile anılsa da ayrıca 126 fabrika barındıran bir kent. Gemlik ve Navodari arasındaki ilişkilerin ilerlemesi için adımlar atacağız. İş insanlarının iletişim kurmasını sağlamalıyız."

Ziyaretin ardından heyet kent turuna çıktı. Florin Chelaru, Mehmet Uğur Sertaslan ve ekibini yeni açacakları hastaneyi ve kent merkezinde bulunan parkları, anıtları gösterdi. Ardından Gemlik heyeti Navodari Camii'nde cuma namazı kıldı. Program bir dizi açılış ile devam etti.

Gemlik Belediyesi © 2018 Tüm hakları saklıdır.