Sertaslan, “Bizim satışlarımızın toplamı, 2017 yılında yapılan satışlar kadar”

Sertaslan, “Bizim satışlarımızın toplamı, 2017 yılında yapılan satışlar kadar”

 

 Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Belediyesi tarafından güncel ekonomik tablodan en az şekilde etkilenmek için yapılan arazi satışlarıyla ilgili yapılan eleştirilere Belediye Meclisi’nden cevap verdi. 
 

Çeşitli belediyelerin satış rakamlarıyla ilgili bilgi veren Başkan Sertaslan, belediyelerin güncel ekonomik tabloya karşı böyle bir önlem aldıklarını ve tüm belediyelerin böyle yapmak zorunda olduğunu ifade ederken, kendisini eleştiren muhalefet partisi üyelerine görev süresince yaptıkları satışların güncel kur miktarıyla sadece 2017 yılındaki satışlara eşit olduğunu, 2019 yılının ilk dört ayında bile arazi satışı yapıldığını vurguladı. 

Başkan Sertaslan, “Sadece küçük bir azınlık halinden memnun”
  Türk milletinin ekonomik olarak zorda olduğunu ve sadece küçük bir azınlığın halinden memnun olduğunu ifade eden Başkan Sertaslan, “Güncel ekonomik gelişmeler ve 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketiyle birlikte belediyelerin ekonomik olarak zora girdiğini belirtti. Son üç yıldır evsel atık bedellerinin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla birlikte toplanamadığını ve Gemlik Belediyesi’ne ek olarak yıllık 42 milyon TL’lik bir gelir kaybını oluşturduğuna değindi.

2019’un ilk aylarında bile satış yapılmış

  2019 yılında maaş olarak personele ödediği miktarın iki katı kadar her ay İller Bankasından para geldiğini ifade eden Başkan Sertaslan, bu rakamın son iki ayda 15 milyon TL olduğunu ve sadece Gemlik Belediyesi’nin ayda 17 milyon TL’ye yakın maaş ödemesi gerçekleştirdiğine değinirken, “Enflasyonist ortamdan Gemlik Belediyesi de payını aldı. Güncel ekonomik tablo böyle giderse bu satışlara ihtiyacımız var. Önceki meclislerimizde evet oyu verdiğiniz rakamın 20 milyon TL’si ile eyt kapsamında emekli olan 48 personelimizin tazminatlarını ödedik” dedi. Türkiye’deki diğer belediyelerin yaptığı satışlarla ilgili örnekleri de belediye meclisinde dile getiren başkan Sertaslan, 2019 yılında kendileri göreve gelmeden önce bile satışların devam ettiğini ve güncel döviz kuruyla 4 yılda satılan taşınmazların toplamının sadece 2017 yılında yapılan satışlara denk olduğunu ifade etti

Gemlik Belediyesi © 2018 Tüm hakları saklıdır.